Společnost  Lva z ROžMITÁLu

    

Nabídka přednášek       

  Hlavní stránka

  Kdo jsme

  Naše aktivity

  Aktuality

  Kontakty

  Nabízíme

  Užitečné odkazy

 

Název

Anotace

Forma

Toulky světem

Austrálie                         (2 přednášky)

Austrálie – exotikou vonící kontinent nabízí nespočet unikátních zážitků. Setkání s unikátními druhy fauny i flóry, od tropického po mírné pásmo jižní polokoule. Ve východní části kontinentu navštívíme nádherné pasáže mořského pobřeží, řadu jedinečných národních parků i památných míst koloniální historie kontinentu.

2-dílný seriál prezentací a besed

Zastavení v Singapuru Tropické horko a květena, mohutné přístavy, ohromující city a majestátně působící koloniální paláce. Úzkostlivá čistota, přísné zákony a na druhé straně kypící život mnohokulturního státu. To vše je Singapur – ostrov protikladů. film + beseda
48 hodin v Hong-Kongu Hong-Kong ještě nedávno samostatná enkláva svobodného světa u hranic komunistické Číny, dnes již její součást. Dva dny našeho pobytu v Hong-Kongu byly stejně hektické jako toto lidské mraveniště prezentace + beseda

Slovenský Raj

Navštívíme Národní park Slovenský ráj, který nabízí 300 km turistických stezek, často opatřených žebříky, řetězy a mosty, vedoucích kolem vodopádů v divokých roklinách či nad divokým Hornádem. Z okolních zajímavostí se podíváme do Levoči a na Spišský hrad.

prezentace + beseda

Jezera a města Solné komory Salzkammergut (česky Solná komora) je turisticky atraktivní oblast ve středním Rakousku na území spolkových zemí Salzbursko, Horní Rakousko a  Štýrsko. Uvidíte jezera, města, městečka a okolní přírodu z této oblasti a přídavkem nádhernou horskou zahradu z okolí Schlierbachu. prezentace + beseda

Pasov

Město Pasov bylo založené Římany již v 1. století našeho letopočtu. Dnešní správní středisko okresu Pasov má okolo 50.000 obyvatel, bohatou historii i moderní současný život. Pasov leží na soutoku řek Dunaj, Inn a Ilz a právě řeky jsou jeho výhodou i nebezpečím - nedávno došlo k tisícileté povodni, voda vystoupila do výše 12,8 m nad normál a život se zastavil. Seznámíme se s městem před povodní i v době nejhorší.

prezentace + beseda

Lourdy a Santiago de Compostela

Jedny z nejznámějších poutních míst současnosti Lourdy jsou proslaveny opakovaným zjevením Panny Marie a zázračnými léčebnými účinky místního pramene. Santiago de Compostela od středověku do dnešních dní zve poutníky na cestu k hrobu apoštola Jakuba. Přednáška přináší základní charakteristiky obou míst a osobní zážitky autora.

prezentace + beseda

Pouť do Santiaga de Compostela a na konec světa

Santiago de Compostela, od středověku do dnešních dní lákající poutníky na cestu k hrobu apoštola Jakuba, je po Jeruzalému a Římu třetím nejslavnějším křesťanským poutním místem. Cesty do Santiaga vedou z celé Evropy, tou nejznámější je „Francouzská cesta“. Zážitky z cesty a v jejím cíli jsou doplněny výletem na „konec světa“.

prezentace + beseda

Švýcarsko a severní Itálie

Benátky a cesta přes Itálii – Verona, Padova, Miláno, Melide park miniatur, Lugano, a Švýcarsko: Zermat, Monte Rosa, Laussane, Eiger, Bern, Luzern v dobách totality se vzpomínkami na možnosti cestování na západ.

prezentace + beseda

Sardinie                           (2 přednášky)

Sardinie je druhým největším italským ostrovem a také jedním z nejchudších regionů Itálie. Jedním však oplývá - nádhernou a exotickou přírodou. Neuvěřitelné skalní útvary, nádherné a malebné pobřeží a průzračné moře - to je sardinské Smaragdové pobřeží. A k tomu přidáme i exkurzi do tajemné prehistorie - kultury nuragů. V druhé části se projedeme po pobřeží Costa Paradiso a navštívíme Capo Testa s jeho unikátními skalisky, turistické středisko Isola Rosa, město s hradem Castelsardo, historické památky a přírodní zajímavosti, např. světoznámé Neptunovy jeskyně.

prezentace, film + beseda

Švédsko - Dánsko

Barevné diapozitivy z poznávacího zájezdu do Švédska a Dánska. Kodaň, Jönköpinng, Grönna, Stockholm, Göteborg, Lund, Malmö. Zajímavosti očima autora spojené se zážitky a vyprávěním o cestě.

prezentace + beseda

Amerika – 2. části

Jižní Karolína – turistické středisko Myrtle Beach. Film nám ukáže jeho zajímavosti, provede nás divokou výroční akcí Black Bike Show a seznámí nás se starobylým Charlestonem. Z města Myrtle Beach se vydáme na výlet do druhého nejvíce navštěvovaného národního parku ve Spojených státech – Great Smoky Mountains. Hřebenová cesta po vrcholech hor Blue Ridge Parkway, město Cherokee, indiánské muzeum a americký způsob poznávání krajiny.

film + beseda

Slovensko – Vysoké Tatry 2007

Vysoké Tatry a okolí – stav po vichřici 2004, jarní příroda, Starý Smokovec, Levoča, Poprad, Kežmarok, Štrbské pleso, Popradské pleso. Stav obnovy celé oblasti po vichřici v roce 2004.

prezentace + beseda

Norsko - národní parky

Přednáška z cesty po Norsku ukazuje nádhernou přírodu národních parků Rondane, Jestedalsbreen, skanzeny Maihaugen, Arhus i obrázky z měst Lillehammer, Dombas, Stryn, Lom, Oslo i z cesty parníkem z Oslo do Fredrikshavenu.

prezentace + beseda

Antické Řecko

Řekové jsou nejstarší kulturní národ v Evropě a historici pokládají antické Řecko za základ současné moderní západní civilizace. Každý Evropan zná jména Mykény, Delfy či Akropolis. Kromě těchto míst navštívíme i další místa kudy kráčely dějiny a budeme se věnovat i krásám řecké krajiny.

prezentace + beseda

Současné Řecko

Památky antického Řecka dosvědčují, že Řekové jsou nejstarší kulturní národ v Evropě. Řecko má ale také krásná města s mnoha pozoruhodnostmi a krásnou a rozmanitou krajinu se světovými unikáty jako je oblast Meteora. Řecké město Soluň je také rodištěm našich věrozvěstů Cyrila a Metoděje.

prezentace + beseda

Bali – perla Indonésie

Bali - perla Indonésie - nabízí krásnou tropickou přírodu, historické památky i bohaté kulturní zážitky. Navštívíme nejznámější hinduistické chrámy, projedeme kolem sopek, vykoupáme se v moři, navštívíme představení Ramayany a zúčastníme se oslav nového roku.

prezentace + beseda

Jáva – památky a sopky

Jáva je nejlidnatějším ostrovem Indonésie a je také kolébkou její kultury. Dokladem toho jsou památky světového dědictví Prambanan a Borobudur i královské město Yogyakarta. Navštívíme také krásné a hrozivé jávské sopky.

prezentace + beseda

Istanbul

Film z návštěvy 15milionového velkoměsta Istanbulu. Uvidíte Modrou mešitu i další mešity, most Galapa, bazary, palác Topkali Saray, přejedete lodí do asijské části města, navštívíte i výrobnu pravých perských koberců a další zajímavosti.

film + beseda

Alsasko - vinice mezi horami a Rýnem

Alsasko je nejmenším z 27 francouzských regionů. Jeho současnost je na pohled poklidná na rozdíl od pohnuté historie. Nejznámějším produktem Alsaska je víno, ale je to současně vyspělý a bohatý průmyslový region. Projedeme Alsaskem od jihu k severu - krajem vinic, kouzelných městeček a hradů. Svou pouť zakončíme ve Štrasburku, hlavním městě Alsaska a důležitém centru Evropské Unie.

prezentace + beseda

Francie – léto na jihu

Letní návštěva známých míst na Azurovém pobřeží začala sice deštivým počasím v Cannes, ale v Saint Tropez, Port Grimaud i v Monte Carlu už vládlo slunečné počasí typické pro jižní Francii. Navštívíme i další známá a turisticky atraktivní místa: Avignon, Pont du Gard, Carcassonne a Augies-Mortes.

prezentace + beseda

Příroda středního Norska

Střední Norsko je krajem panensky čisté a divoké přírody. V nejstarším norském národním parku Rondane půjdeme po stopách Peer Gynta, údajně nejkrásnější fjord Geiranger si prohlédneme shora i zdola. Staneme v úžasu před divokými peřejemi řeky Sjoa, zklidníme se při výhledech na romantická jezera. Navštívíme pohoří a národní park Jotunheimen s ledovci a nejvyšší horou Norska a zde také absolvujeme norskou národní turistickou trasu Bessegen.

prezentace + beseda

Toskánsko

Historie Toskánska sahá daleko do starověku, žil zde zapomenutý národ Etrusků, patřilo k významné provincii Římské říše, do evropské historie se zapsalo i v období renesance. Toskánsko dnes - to je fascinující kulturní krajina s řadou malebných městeček a měst. Navštívíme dvě toskánské perly: Sienu a Florencii - hlavní město Toskánska a umění.

prezentace + beseda

Západním Slovenskem za Cyrilem a Metodějem

Při putování západním Slovenskem navštívíme česko-polsko-slovenské trojmezí, slovenské Lourdy, zřízeniny strážních hradů i světoznámé lázně. A celým putováním nás budou provázet připomínky křesťanských věrozvěstů Cyrila  Metoděje.

prezentace + beseda

Granada a Alhambra

Město Granada je středisko stejnojmenné provincie ve španělské Andalusii a historické hlavní město středověkého Granadského království. Po procházce městem navštívíme katedrálu s mauzoleem katolických králů a projdeme nádherné paláce a zahrady Alhambry a Generalife - památek zapsaných v seznamu světového dědictví UNESCO.

prezentace, film + beseda

Gibraltar

Gibraltar, jeden ze Herkulových sloupů, označujících pro Řeky a Římany konec světa, má za sebou pohnutou historii. V současnosti je především významnou turistickou atrakcí - jedinečná příroda, nádherné jeskyně, vojenské památky, staré město svébytného koloritu, možnost výhodných nákupů i rekreace u moře.

prezentace, film + beseda

Costa del Sol a Malaga Navštívíme jednu z největších španělských turistických oblastí - Slunečné pobřeží a jeho centrum - hlavní město stejnojmenné provincie Malagu. Uvidíme nádherné moře, turistické atrakce, přístavy jachet, historické a kulturní památky. prezentace, film + beseda
Jezera a města Solné komory V současnosti  Salzkammergut (česky Solná komora) je turisticky atraktivní oblast ve středním Rakousku na území spolkových zemí Salzbursko, Horní Rakousko a Štýrsko. Uvidíte jezera, města, městečka a okolní přírodu z této oblasti a přídavkem nádhernou horskou zahradu z okolí Schlierbachu. prezentace + beseda
Mar Menor a Murcie Největším letoviskem španělské provincie Murcia je La Manga del Mar Menor. Z jedné strany ho oblévá Středozemní moře, z druhé Mar Menor čili Menší moře - mělká laguna o rozloze 170 km2 s léčivým bahnem. Kromě koupání ve dvou mořích nabízí Murcia mnoho dalších zajímavostí: stejnojmenné hlavní město s nádhernou katedrálou, Nové Kartágo neboli Cartagenu s římským amfiteátrem, majáky, hory a nádherné čisté moře. prezentace, film + beseda
Andalusie od Rondy po Tabernas Andalusie jak ji možná neznáte - navštívíme Rondu, město nad propastí a kolébku býčích zápasů, zbytky sídla maurského Robina Hooda Bobastro, můžete zažít závrať na Camino del Rey a nechat na sebe dýchnout horký dech pouště s příchutí slavných filmů v okolí Tabernas. prezentace, film + beseda
Dolomity - dnešek a jizvy historie Dolomity patří mezi nejkrásnější a nejnavštěvovanější část Alp a Cortina d´Ampezzo mezi jejich nejznámější střediska. Seznámíme se nejen s Cortinou, dějištěm ZOH v roce 1956, ale hlavně s jejím okolím - obejdeme Tre Cime, vyjedeme lanovkou na Lagazuoi a projdeme mezi věžemi Cinque Torri. A na všech těchto místech si budeme všímat nejen jejich krásy, ale také dodnes patrných jizev minulosti - pamětníků bojů 1. světové války. prezentace, film + beseda
Island Island je součástí Evropy a přesto je odlišný. Jeho příroda je krásná a současně může být smrtící. Islanďané jsou svébytný národ, který vychází z tradic a přesto využívá nejmodernější technologie. Prohlédneme si Reykjavík, navštívíme rhyolitové hory, nádherné vodopády a gejzíry, v Thingvelliru překročíme hranice mezi Evropou a Amerikou. prezentace + beseda
Madeira Madeira je portugalské souostroví v Atlantském oceánu se statusem autonomní oblasti. Madeira patří mezi celoročně vyhledávané turistické lokality. Světově proslulé jsou novoroční oslavy s velkolepým ohňostrojem, květinové slavnosti na jaře, nádherné přírodní scenérie, madeirské alkoholizované víno a nádherná flóra. Projedeme křížem krážem celým ostrovem věčného jara. prezentace + beseda
Berchtesgadensko Berchtesgadensko poskytuje návštěvníkům spoustu přírodních krás a dalších zajímavostí. Jednou z nich jsou jezera Königssee a Obersee, která jsou ukrytá v údolí pod horským masívem Watzmannu asi 4 km od Berchtesgadenu. Dalším lákadlem je Kehlsteinhaus - horské sídlo, zvané také Hitlerova čajovna nebo Orlí hnízdo, dokumentační středisko v Obersalzbergu nebo solný důl. prezentace, film + beseda
Porto není jen portské Město Porto dalo své jméno Portugalsku i portskému vínu, má bohatou historii a zajímavou současnost. Stojí za návštěvu v kteroukoli roční dobu, o ochutnání portského nemluvě. prezentace, film + beseda
Severní Portugalsko Sever Portugalska je kolébkou portugalské státnosti, víry a kultury. Navštívíme historická města a pevnosti, keltská oppida, poutní místa, technické zajímavosti a budeme obdivovat pestrou přírodu. prezentace, film + beseda
Galicie Galicie je severozápadní výspa Španělska, projdeme si místa známá (Santiago de Compostela) i méně známá, historické i přírodní zajímavosti. Budeme hledat také propojení Galicie s naší zemí. prezentace, film + beseda
Bad Gastein a Vysoké Taury Bad Gastein je známé rakouské lázeňské městečko s jedinečnými radonovými prameny. Celé gasteinské údolí ale nabízí spoustu dalších možností pro letní I zimní rekreaci. A kolem jsou Vysoké Taury - navštívíme Kaprun, po Großglockner Hochalpenstrasse dojedeme k nejvyšší hoře Rakouska a podíváme se do Zell am See a jeho okolí. prezentace, film + beseda
Meklenburskem na lodi Meklenbursko je historická země na severu Německa při pobřeží Baltského moře. Mnoho turistů přitahuje svými plážemi a ostrovy při pobřeží Baltského moře ale hlavně množstvím jezer propojených kanály ve svém vnitrozemí na Meklenburské jezerní plošině. Projedeme se po nich na půjčené jachtě, navštívíme i největší německé vnitrozemské jezero Müritz a malebná historická městečka a zámky. prezentace + beseda
Podkarpatská Rus / Zakarpatská Ukrajina Stačí pár set kilometrů a jste v trochu jiném světě. Dnešní Zakarpatská Ukrajina se příliš neliší od meziválečné Podkarpatské Rusi. Platí to jak ve smyslu ekonomického zaostávání, tak naštěstí také o nádherné přírodě, kterou ve svých dílech popisovali už Ivan Olbracht a Karel Čapek. Krásné pohledy nabízí návštěvníkům turistika na zdejších poloninách, horských loukách ležících nad hranicí lesa. Čas na Zakarpatí běží pomaleji a na venkově se uchoval tradiční způsob života. Chudoba místních ale není poznat na pečlivě udržovaných pravoslavných kostelících ani při setkání s pohostinností obyvatel. Stopy bandity Nikoly Šuhaje jsou stále patrné, stejně jako stopy vcelku pozitivního československého zásahu do dějin země. prezentace + beseda
Rakouské Korutany Korutany jsou rakouskou spolkovou zemí s dlouhou historií a zajímavou současností. Návštěvníkovi nabízí krásné hory, nádherná jezera, starobylá poutní místa, hrady a města a  řadu moderních atrakcí a zajímavostí. prezentace + beseda
Finsko - jihovýchod Jihovýchodní Finsko je krajem tisíců jezer a přírodních zajímavostí, histo-rických i současných památek a architektonických skvostů. V časném podzimu smíšené lesy hrají všemi barvami a jejich odrazy v klidných hladinách nekonečných vodních ploch jsou opravdovým potěšením nejen pro oko fotografů. V kombinaci s návštěvou hlavního města Helsinek, sportovního cen-tra Lahti a historického Porvoo uvidíte to nejlepší, co jihovýchod Finska nabízí. prezentace + beseda
Kladsko Navštívíme historické české území známé i z vyprávění babičky Boženy Němcové, v současnosti součást polského Slezska. Poznáme řadu historických reminiscencí a památek, kulturních, přírodních a turistických zajímavostí. prezentace + beseda
Švýcarské horské železnice Švýcarské železnice jsou v Evropě pojmem - jsou přesné jako švýcarské hodinky a zpřístupní všechna krásná místa Švýcarska. V kantonu Graubünden jsou to Rhétské dráhy s úžasnými viadukty a tunely, překonávající nejvyšší horské průsmyky a spojující světoznámé lokality - navštívíme Arosu, Svatý Mořic nebo Davos. Projdeme se historickým Churem i postrachem dávných poutníků - soutěskou Viamala. prezentace + beseda
Lázně Eger Lázně Eger leží v severním Maďarsku, v župě Heves. Tato známá vinařská oblast je ideálním místem pro dovolenou. Hosté navštěvují Eger hlavně kvůli léčbě termálními prameny, ale i kvůli odpočinku a relaxu. Termální prameny v lázních Eger léčili nemocné už během tureckých válek. Starobylé město Eger má mnoho významných pamětihodností, dale absolvujeme výlet do pohoří Bykk a do městečka Egerszalók. prezentace + beseda
Karneval masek v Benátkách Benátský karneval patří mezi nejnavštěvovanější karnevaly světa. Přehlídka masek a kostýmů je opravdu nevšedním zážitkem. Karneval má dlouholetou tradici a složitou historii. První písemný záznam o karnevalu se sice datuje do roku 1268, ale je téměř jisté, že slavnosti se konaly již o století dříve. Největší popularity si karneval užíval v 18. století, kdy jej podobně jako nyní navštěvovaly tisíce lidí nejen z Itálie, ale doslova z celého světa. V současnosti každoročně karneval navštíví okolo 3 milionů lidí! prezentace + beseda
4 státy u Bodamského jezera Ze základny v rakouském Feldkirchu jedeme na prohlídku města Konstanz s muzeem Jana Husa, podnikneme výlet na lodi po Bodamském jezeře, další den máme prohlídku hlavního města Lichtenštejnska Vadůzu. Velikonoce strávíme v Německu ve Füssenu a máme i zamluvenou prohlídku zámku Neuschwanstein. Uvidíme i mnoho dalších detailů na cestě. prezentace + beseda
Západní Kréta Výlet na západní část Kréty má atmosféru její dlouhé historie a přináší zážitky z malebného města Chanie, typických krétských klášterů, památek na boje za svobodu a nádherné přírody ve vnitrozemí i u moře. prezentace + beseda
Polská poutní místa Jedním ze základů polské státnosti je katolická víra. Navštívíme jak nám známá poutní místa (Czenstochová, Vambeřice), ale i nám téměř neznámá (Gniezno, Velký Licheň). Podíváme se také do Lednogory - slovanského hradiště, kde se rodila polská státnost. prezentace + beseda

Toulky domovem

Broumovsko a jeho skály

Broumovský výběžek nabízí skvělé příležitosti k trávení aktivní dovolené: Adršpašské a Teplické skály, stolová hora Ostaš, Broumovské stěny. A komu nestačí tuzemské skály, ten může navštívit stolovou horu Szczeliniec Wielki u Karlówa hned za hranicemi v polském Kladsku. A když máte skal dost? Broumov, Náchod, Nové Město n/M, Hronov a další místa nabízí dostatek zážitků jiného druhu.

prezentace + beseda

Orlické hory Orlické hory tvoří přirozenou obrannou hráz naší vlasti, tato role byla před 2. světovou válkou posílena vybudováním opevnění. Projdeme se po hlavním hřebenu hor, navštívíme ale i další zajímavá přírodní či historická místa i dějiště současných aktivit zdejších obyvatel. prezentace + beseda

Kralický Sněžník

Kralický Sněžník  je trochu zapomenutý kout naší země, ač jde o 3. nejvyšší pohoří u nás s pramenem řeky Moravy, panenskou přírodou i moderními lyžařskými areály. V jeho okolí se nachází jedinečné stavby na obranu vlasti, poutní místa, krasové jeskyně i známé lázně.

prezentace + beseda

Klášter Kladruby u Stříbra

Klášter Kladruby u Stříbra byl založen v roce 1Orlické hory tvoří přirozenou obrannou hráz naší vlasti, tato role byla před 2. světovou válkou posílena vybudováním opevnění. Projdeme se po hlavním hřebenu hor, navštívíme ale i další zajímavá přírodní či historická místa
i dějiště současných aktivit zdejších obyvatel.
115 knížetem Vladislavem I. pro řád benediktinů. Na počátku 14. století patřil mezi nejbohatší kláštery v Českém království. Dozvíte se mnoho o pohnutých dějinách tohoto kláštera, který byl od roku 1945 v majetku státu a nyní zažívá svoji renesanci. Dva architektonické skvosty - původní románská bazilika přestavěná Janem Blažejem Santinim a nový konvent od stavitele Dientzenhofera - jsou nyní nádherně opraveny jak uvidíte.

prezentace + beseda

Lužické hory

Lužické hory jsou malé výškou, velké šířkou kulturního dědictví. Chráněná oblast Lužické hory a její okolí je romantické prostředí s množstvím skalních hradů, rozhleden, zámků, malebných vesniček s lidovou architekturou a dalších turistických zajímavostí.

prezentace + beseda

Kokořínsko a okolí

Chráněná krajinná oblast Kokořínsko a Máchův kraj odkryje nejen své přírodní krásy ale i díla našich předků – od skalních obydlí po romantické hrady a zámky.

prezentace + beseda

Český ráj

Český ráj je romantický kraj ležící na středním toku Jizery, ve kterém se snoubí rozmanitost přírodních krás s bohatými historickými památkami: hrady, zámky, lidovou architekturou.

prezentace + beseda

Žďárské vrchy Pozvánka na dva výlety po přírodních krásách chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy a pohledy na místní pamětihodnosti. prezentace + beseda
Krušné hory Málokterá oblast Česka je tak romantická a tajemná jako Krušné hory, které nabízejí mnoho přírodních krás, zajímavých letních i zimních turistických cílů a památek. Navštívíme nejvyšší vrchol Klínovec i jeho německý protějšek Fichtelberg, pod který dojedeme romantickým vláčkem, dále šachtami provrtaný pahorek Mědník, projdeme se zříceninou hradu Hasištejna i Horním hradem Hauenštejnem a zajedeme i do Kadaně s rekonstruovaným městským centrem. prezentace, film + beseda
Podblanicko Kraj kolem bájemi opředeného Blaníku nabízí řadu zajímavých přírodních a historických míst - přehradní nádrž Švihov a Vodní dům v Hulicích, zámky s parky ve Zruči nad Sázavou a Vlašimi, zříceninu hradu Šelmberk. Pozveme také k návštěvě Jemniště, hradu v Ledči nad Sázavou a Českém Šternberku či Sázavského kláštera. prezentace, film + beseda
České středohoří České středohoří bylo velmi brzy osídleno a kultivováno člověkem. Během staletí se tu vyvinula svérázná, harmonicky utvářená krajina s vysokou hustotou lidských sídel a přírodních památek. Vedle Milešovky zdoláme i další vrchy, navštívíme Litoměřice a Terezín i Portu Bohemicu. prezentace, film + beseda
Lednicko-valtický areál Výlet na jižní Moravu začneme navštěvou vyhlídky Rajstny, pokračujeme prohlídkou valtického zámku. Ještě plni zážitků ze zámku jedeme do Lednice – na prohlídku perly jižní Moravy – lednického zámku. Zámek, zahrada, skleník – nádhera. Následuje Mikulov a zámek v Mikulově s hrobkou Dietrichsteinů. prezentace + beseda
Klášter Mariánská Týnice Klášter Mariánská Týnice s poutním kostelemZvěstování Panny Marie je býva-lé proboštství cisterciáckého kláštera v Plasích v Mariánském Týnci u Kralovic, dnes sloužící jako Muzeum a galerie severního Plzeňska. V současné době probíhá dostavba východního ambitu za spoluúčasti Evropské unie, která má být dokončena v roce 2020. prezentace + beseda
Toulky historií
Cesta pana Jaroslava Lva z Rožmitálu na konec světa a zpět Prezentace Vám představí: historický kontext doby poděbradské, příčiny a důvody diplomatické cesty pana Lva z Rožmitálu k evropským panovnickým dvorům, popis cesty, osobností a panovnických dvorů navštívených poselstvem, hodnocení a výsledky diplomatické mise. prezentace + beseda

Evropské diplomatické iniciativy českého králeJiřího z Poděbrad

Prezentace Vám představí historický kontext doby panování českého krále Jiřího z Poděbrad, hlavní diplomatické aktivity krále Jiřího, jež vyústily v plán evropského mírového knížecího spolku, základní body návrhu mírového spolku, historii diplomatických cest a jednání o spolku, cestu českých vyslanců do Francie ke králi Ludvíku XI., osud mírových návrhů krále Jiřího a jejich vztah k moderní době.

prezentace + beseda

Cesta Lva z Rožmitálu Portugalskem a Galicií Český velmož pan Jaroslav Lev z Rožmitálu se svou družinou vykonal cestu po evropských panovnických dvorech, navštívil místo posledního odpočinku sv. Jakuba v Santiagu de Compostela a došel až na mys Finisterre, považovaný v té době za konec světa. Přednáška popisuje tu část jeho dobrodružné cesty, ve které se diplomatická mise změnila na křesťanskou pouť - severním Portugalskem a španělskou Galicií. prezentace + beseda


Poznámka: Pro konkrétní realizaci přednášek je nutné domluvit organizační a technické podmínky.

V případě zájmu jsou k dispozici následující kontaktní osoby:
     Ing. Jan Šmrha,
mobil: 602 477 159, e-mail: smrha@slzr.eu 

nebo

Ing. Petr Štolcpart, mobil: 603 867 612, e-mail: stolcpart@slzr.eu